Farmářky v době covidové

21.01.2021

Rok 2020 nebyl jednoduchý asi pro nikoho a málokdo na něj bude vzpomínat v dobrém. My v Česku máme docela štěstí. Žijeme v klidné části světa, v pohodlí a blahobytu. A i přesto pro nás tato doba není jednoduchá. Jak to zvládá náš tým v Etiopii?

Jak by se dalo čekat, doba covidová není pro naše farmářky jednoduchá. Pěstují a zpracovávají moringu pro nás a svoje výrobky zároveň prodávají i na místních trzích, které jsou v Etiopii hlavním prodejním místem. Vzhledem ke koronavirovým opatřením a lockdownu se ale většina trhů uzavřela, a farmářky tak přišly o značnou část odbytu moringy.

Pokud zavítáte do oblasti jižní Etiopie, překvapí vás Moringa olejodárná (Moringa oleifera) svou všudypřítomností jak u lidských obydlí, tak i ve volné krajině. Tento stálezelený strom bývá tradičně vysazován při narození syna a téměř každá rodina na jihu Etiopie má u svého domu často alespoň dva stromy moringy. Další pak rostou na zemědělské půdě, kterou komunita obhospodařuje. Mezi místními je oblíbenou plodinou, rychle roste a nevyžaduje zvláštní péči. Moringa je z pohledu lidské výživy kompletní potravinou. Konzumace listů má blahodárné účinky především na krevní tlak a zažívání a k tomu obsahuje mnoho antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Díky Holistic Solutions je moringa pod značkou Tibibiri dostupná na českém trhu, ale je i klíčovým živobytím pro mnoho etiopských rodin. Jak zajistit podporu farmářek v Etiopii v této době?

Přeprava zboží z Etiopie do Česka, respektive Evropy, je poměrně komplikovaná i za normálních okolností. Když se k tomu přidá omezení letecké dopravy mezi světem a Evropou, rozdílné podmínky a nařízení jednotlivých států, uzavírky hranic a další patálie, jeví se situace skoro až neřešitelně. Moringa, jakožto superpotravina plná vitaminů a antioxidantů a výborná pro posílení imunity, šla v Česku na odbyt a nám se začaly tenčit zásoby. Budeme je potřebovat doplnit. Jenže jak to udělat? Několik měsíců jsme si s tím lámali hlavu. Jak sem moringu dopravíme? Zbývá jediné řešení. Když nemůže moringa k nám, musíme my za ní!

A tak jsme se nakonec na podzim loňského roku do Etiopie vydali sami. Nebudeme lhát, přenádherná příroda kolem Arba Minch v jižní Etiopii byla oproti šedivému a upršenému počasí příjemná změna. Navštívili jsme naše farmářky, které nás s radostí přivítaly. Povídali jsme si s nimi o aktuální situaci a diskutovali jsme, v čem bychom jim mohli být nápomocní. Potvrdilo se, že doba je pro ně teď velmi nepříznivá. Poskytli jsme jim školení v postupu zpracování moringy, který se snažíme neustále zkvalitňovat a školení v oblasti hygieny a balení produktů. Probírali jsme také různé inovativní techniky, které by je na trhu posunuly dál a díky kterým by mohly svoji produkci zvyšovat. A aby to, co se naučily, měly neustále po ruce, připravili jsme pro ně manuály v amharštině.

A samozřejmě jsme od nich nakoupili potřebné zásoby zboží, které jsme následně odvezli domů. A teď už je to na vás - svým nákupem podpoříte nejen nás, ale především naše farmářky a jejich rodiny.

Žádná zázračná změna s novým rokem nenastala a doba covidová pokračuje. My se brzy do Etiopie chystáme znovu, a vy se tak můžete těšit na aktuální novinky z Arba Minch.

Pokud chcete kooperativu našich farmářek podpořit, navštivte náš e-shop a udělejte radost sobě, svým blízkým a potažmo i nám.

Děkujeme vám za přízeň!

UKÁZKA NAŠICH MORINGA PRODUKTŮ