Osm tipů, jak pečovat o své srdce
Všichni si uvědomujeme, jak důležité je pečovat o zdraví svého srdce. Může být ale obtížné zjistit, jak na to. Většině případů kardiovaskulárních onemocnění lze předcházet, což znamená, že se bez ohledu na náš věk musíme snažit o zdraví svého srdce starat.
Přinášíme vám 8 jednoduchých kroků, kterými můžete přispět ke zdraví a normálnímu fungování svého srdce, protože pečujete-li o srdce, pečujete o celé tělo.
Zdravé srdce znamená lepší kvalitu života a umožňuje člověku fungovat co nejlépe. tak pojďme na to!
1. Buďte fyzicky aktivní
Srdce je sval a je třeba ho trénovat. Fyzická aktivita přispívá ke zlepšení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a krevních tuků, ale i ke snížení/kontrole tělesné hmotnosti. Dopřejte si pravidelný pohyb a dostatek aerobních (vytrvalostních) aktivit, jako je jízda na kole či bruslích, běh, HIIT cvičení, plavání nebo rychlá chůze. Obecné doporučení je, že bychom měli ujít denně alespoň 5 kilometrů (10 000 kroků) a čas od času se zadýchat, abychom srdce trochu rozpumpovali. Pokud máte sedavé zaměstnání, nezapomeňte na pravidelné přestávky a trochu se projděte. Nebo se vydejte se o polední pauze na procházku. A užijte si pravidelné cvičení ve svém volném čase - vyplavují se při něm tzv. hormony štěstí" - a to už za tu námahu stojí!
3. Pijte méně alkoholu
Nadměrné požívání alkoholu je spojeno s více než 200 chorobami a úrazy, včetně srdečních onemocnění, obezity a depresí. Vysoký příjem alkoholu může také vést k vysokému krevnímu tlaku, srdečnímu selhání nebo mrtvici. Může přispět i ke kardiomyopatii - poruše, která postihuje srdeční sval. V rámci prevence srdečních onemocnění proto omezte příjem alkoholu na minimum (což odpovídá skleničce vína nebo jednomu pivu).
2. Více relaxujte
Nepříznivý vliv na srdce má jednoznačně stres, který může vést k nezdravým činnostem, jako je kouření, pití alkoholu nebo přejídání. Bavíc negativně ovlivňuje duševní pohodu a způsobuje deprese a pocity úzkosti. Všichni ale máme svým způsobem rušný život a stresu se úplně nevyhneme. Proto je dobré se ho alespoň naučit zvládat zdravým způsobem. S tím nám mohou pomoct různé relaxační metody a techniky, dechová cvičení, pohyb na čerstvém vzduchu nebo třeba adaptogeny. Nejdůležitější je ovšem uvědomit si příčinu stresu a najít vhodné řešení, jak se jej zbavit. Někdy může stačit pouze změna úhlu pohledu a najednou je po problému.
4. Nezanedbávejte spánek
Spánek slouží pro tělo jako mechanismus pro regeneraci a omlazení. Nedostatek spánku člověka vystavuje vyššímu riziku srdečně-cévních onemocnění bez ohledu na věk, váhu a životní styl. Proti pocitu únavy totiž tělo přirozeně bojuje tím, že bude chtít doplnit energii - vyvolá chuť na cukry, což může odstartovat potíže s krevním tlakem a cukrem v krvi. Platí to ale i opačně - příliš mnoho spánku může také negativně ovlivnit zdraví srdce. Ujistěte se, že si každou noc dopřáváte doporučených sedm až devět hodin spánku, a budete na dobré cestě k podpoře zdraví vašeho srdce. Zaměřte se také na správnou spánkovou hygienu, jako je blokace modrého světla před spaním. V případě, že máte se spánkem i nadále problémy, poraďte se s lékařem, může se jednat o potíže řešitelné lékařsky.
5. Nezapomínejte na prevenci
Důležitým způsobem, jak si udržovat zdravé srdce, je podstupovat pravidelné kontroly krevního tlaku, cholesterolu a hladiny cukru v krvi. Někteří lidé totiž nevykazují žádné příznaky, i když už mají vysoký krevní tlak - a to může být pro srdce nebezpečné. Díky pravidelným návštěvám může lékař sledovat stav vašeho těla - hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu, hmotnost atp. Předcházejte riziku, stojí to za to.
Pokud máte rádi mobilní aplikace, určitě si stáhněte appku Preventivka od neziskové organizace Loono. Bude vám připomínat, kdy se k jakému lékaři objednat a navíc vám vysvětlí, jak dané vyšetření bude probíhat. Více informací o aplikaci najdete zde: https://www.loono.cz/mobilni-aplikace
6. Konzumujte zdravé potraviny
Nejdůležitějším preventivním opatřením je zdravý životní styl a správný jídelníček. Potraviny a nápoje, které denně konzumujete, mají vliv na hladinu cukru v krvi, krevní tlak, cholesterol a váhu a ovlivňují také, jak usilovně musí vaše srdce pracovat, aby mohlo pumpovat krev do celého těla. V souvislosti s nezdravými potravinami se mohou cévy postupně ucpat a vést až k infarktu. Hlídání si hladiny cukru v krvi (omezení cukru) je také důležitým krokem ke snížení rizika infarktu.
Pro zdravé srdce a cévy je zásadní volit potraviny v jejich přirozené podobě - tedy takové potraviny, které jsou co nejméně průmyslově zpracované. Váš jídelníček by měl tedy obsahovat hlavně zeleninu, ovoce, libové maso, zakysané mléčné výrobky bez přidaného cukru, ořechy a kvalitní rostlinné oleje.
7. Přestaňte kouřit
Věděli jste, že kuřáci mají dvakrát vyšší pravděpodobnost infarktu než ti, kteří nikdy v životě nekouřili? O škodlivosti kouření dnes už není pochyb, a to ať už jde o aktivní nebo pasivní kouření. Sloučeniny v tabáku vedou k ateroskleróze a ucpávání cév, což může způsobit infarkt a srdce musí pracovat mnohem více, aby získalo z krve potřebný kyslík. Kouření poškozuje cévy, snižuje hladinu kyslíku v krvi, zvyšuje krevní tlak a zvyšuje riziko onemocnění srdce. Proto uděláte nejlépe, když kouření omezíte a postupně úplně kouřit přestanete. Chce to velice pevnou vůli, ale život za to stojí, no ne?
8. Pravidelně kontrolujte tlak
Vysoký krevní tlak patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním. Krevní tlak je vlastně síla, která je vyvíjena protékající krví na stěny tepen. Signifikantní roli přitom hraje srdce, které plní úkol krevní pumpy a pumpuje krev do celého těla. Hodnoty krevního tlaku by tedy měly být pravidelně kontrolovány - lékařem, případně i samokontrolou u vás doma pomocí tlakoměru. Optimální krevní tlak je udáván jako 100-110 mmHg / 70-79 mmHh, normální krevní tlak jako 120-129 mmHg / 80-84 mmHg. Nicméně tyto hodnoty jsou značně zobecněny a na tlak má vliv řada faktorů, proto je lepší nechat si tlak měřit lékařem, který zná vaši anamnézu.