Jak se vyrábí moringový olej

12.05.2020

Jeden z produktů, který může vzniknout zpracováním moringy, je moringový olej. Nám se podařilo zahájit výrobu oleje přímo v Etiopii, tedy místě sklízení moringy, kam jsme našemu etiopskému kolegovi obstarali potřebné vybavení. Tím, že je základní surovina na místě zpracována, zůstává přidaná hodnota v regionu, a vznikají tak další pracovní místa pro místní obyvatele.

Začali jsme nejprve s olejem, jehož první vzorky jsme odeslali do laboratoře k analýzám. V současnosti máme v rukou výsledky, které dokládají, že náš za studena lisovaný olej z moringy je velmi kvalitní a splňuje všechny normy EU.

Olej ze semen je lisován šetrně a za studena, aby si uchoval co největší množství výživných látek. 

Výroba oleje začíná sklizní moringových semen ze stromů, které pěstuje ženská komunita u jezera Abaya v jižní Etiopii v souladu s principy ekologického zemědělství a fair trade - ženy, jež se na celém procesu výroby podílí, jsou férově ohodnoceny. Semena se následně očistí a pečlivě protřídí, aby byla zpracována opravdu jen ta kvalitní.

Proces lisování už probíhá za pomoci lisovacího stroje (viz obrázek výše), kde dochází ke stlačení semen a odkapávání oleje do nádoby umístěné pod lisovací hlavicí. Zbytek vylisovaných semen prochází přes výstupní trysku, která se v průběhu lisování mění. Na počátku lisování se používá tryska s větším průměrem, aby se docílilo zahřátí lisovací hlavice. Zvýšenou teplotou dochází k lepšímu vylučování oleje ze semen. Později se využívá tryska s menším průměrem, aby se dosáhlo vyšší výlisnosti oleje. Takto se získává nejčistší forma moringového oleje.

Etiopské farmářky, se kterými spolupracujeme
Etiopské farmářky, se kterými spolupracujeme
Farmářky školíme mj. v balení produktů pro etiopský trh
Farmářky školíme mj. v balení produktů pro etiopský trh

Vzniklý olej se nechá několik dní uležet, aby nedošlo k jeho žluknutí, a následně je finálně přefiltrován. Poté je moringový olej připraven k balení a prodeji na etiopském lokálním trhu a k exportu k nám do Brna, kde už se o něj pro vás staráme my ve spolupráci s firmou Anela, která náš olej plní do lahviček z tmavého skla, aby byl chráněn před rychlou zkázou působením slunečních paprsků. A jako bonus - Anela cílí na zero-waste a využívá recyklovatelné a vratné obaly k opakovanému použití. Neváhejte a vyzkoušejte náš olej doslova na vlastní kůži :-)