Nejčastěji kladené otázky o morinze

03.10.2022

Co je to moringa?

Moringa (Moringa oleifera, Moringa stenopetala) je považována za nejbohatší rostlinu na světě, rozhodně co se množství živin týče, a její léčivé účinky jsou známy od pradávna. Jedná se o stále zelený tropický a subtropický strom, jenž má mimořádně hluboké kořeny a může růst v široké škále půd.

Jak se moringa sklízí a zpracovává?

Naše moringa, kterou prodáváme pod značkou TIBIBIRI, je sklízena v nejchladnější část dne (tedy ráno nebo večer), důležité je totiž vyhnout se sklízení na přímém slunci, aby nedocházelo ke ztrátě důležitých minerálů a vitaminů. Naše farmářky v Etiopii nesbírají jednotlivé listy, ale řežou celé moringové větvičky, které je třeba co nejrychleji přepravit na místo zpracování v provzdušněných koších. Větvičky jsou pak zbavovány případných nečistot a mikrobů a následně se jednotlivé moringové lístky oberou a suší se v dobře větrané místnosti. Opět je třeba se vyhnout sušení na přímém slunci, aby si moringa zachovala co nejvíce prospěšných látek a svou krásně zelenou barvu.

Jak se vyrábí moringový prášek?

Moringový prášek vyrábíme tradičním způsobem. Jakmile jsou lístky moringy usušeny, farmářky je manuálně drtí a prosívají přes síto, aby byl prášek skutečné jemný. Prášek z moringy uskladňujeme v čistých a vzduchotěsných obalech a pečlivě dbáme na hygienu,

Jak se vyrábí moringový olej?

Výroba oleje začíná sklizní moringových semen ze stromů. Semena následně očistíme a pečlivě protřídíme, aby byla zpracována opravdu jen ta kvalitní. Proces lisování už probíhá za pomoci lisovacího stroje, který jsme do Etiopie dovezli od nás z České republiky. V lisu dochází ke stlačení semen a odkapávání oleje do nádoby umístěné pod lisovací hlavicí. Zbytek vylisovaných semen prochází přes výstupní trysku, která se v průběhu lisování mění. Na počátku lisování se používá tryska s větším průměrem, aby se docílilo zahřátí lisovací hlavice. Zvýšenou teplotou dochází k lepšímu vylučování oleje ze semen. Později se využívá tryska s menším průměrem, aby se dosáhlo vyšší výlisnosti oleje. Vzniklý olej se nechá několik dní uležet, aby nedošlo k jeho žluknutí, a následně je finálně přefiltrován.

Kolik vitamínů, minerálů a antioxidantů moringa obsahuje?

Moringa obsahuje 28 % bílkovin, všech 9 esenciálních aminokyselin, až 90 vitaminů (např. vitamíny A, E, K, C, vitamíny B1, B2, kyselinu listovou a další) a 46 antioxidantů. Moringa je také bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, železa a draslíku.

Jaké jsou zdravotní přínosy konzumace moringy?

Důvodů, proč zařadit moringu do jídelníčku, je nespočet. Některé z benefitů moringy uvádíme níže:

  • Zvyšuje odolnost proti únavě a vyčerpání
  • Posiluje imunitu
  • Podporuje růst a pevnost kostí
  • Přispívá k ostrému vidění
  • Podporuje růst svalů
  • Přispívá k zažívání
  • Bojuje proti stárnutí pokožky

Jsou všechny produkty moringa, které kupuji, přírodní?

Ano, všechny naše moringové produkty značky TIBIBIRI jsou 100 % přírodní

Jaké produkty z moringy u vás mohu nakoupit?

Pod značkou TIBIBIRI u nás můžete nakoupit moringový prášek, moringové tablety, čaj s moringou, moringové mýdlo, moringový olej a esenciální olej Palo santo s moringou.

Kde vyrábíte moringové produkty, které u vás nakupuji?

Moringu pěstujeme, sklízíme a zpracováváme ve venkovské oblasti kolem Arba Minch v Etiopii, následné balení probíhá v Brně.

Jak mohu užívat nebo konzumovat moringu?

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit moringu do svého jídelníčku. Moringu lze užívat jako čaj, přidávat do nápojů či jídel včetně dezertů nebo užívat ve formě tablet. Moringa se dá konzumovat čerstvá, vařená nebo sušená. Inspirujte se našimi recepty na TOMTO ODKAZU. Náš kosmetický moringový olej je skvělý pro každodenní péči o pleť. Také ho můžete používat na vlasy, ať už vetřením do konečků nebo přímo jako masku.

Kolik moringy bych měl denně užívat?

Moringa slouží jako doplněk stravy a v dávkování není potřeba se zvláště omezovat. Již tři malé lžičky denně (po 2,5 g) jsou ale dostačujícím množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů pro váš organismus.

Je vaše moringa geneticky modifikovaná?

Ne. Moringa, kterou prodáváme pod značkou TIBIBIRI je prospěšná ve své přirozené formě a nemusí být na žádné úrovni geneticky modifikována.

Potřebuji mít lékařský předpis na konzumaci produktů moringa?

Ne, nepotřebujete. Moringa je zcela bezpečný a přírodní produkt, který obsahuje složky, které vaše tělo potřebuje. Pokud máte obavy nebo trpíte zdravotními problémy, doporučujeme, abyste si před nákupem a konzumací produktů s moringou promluvili se svým praktickým lékařem.

Máte další otázky? Napište nám!

Můžete nám poslat email na: info@tibibiri.cz

Napište nám na facebook

Případně na instagram