Odborné články

14.05.2020

Tuto sekci pravidelně doplňujeme zajímavými odbornými články o morinze.

  • V South African Journal of Botany nám společně s kolegy z Mendelovy univerzity v Brně a kolegou, který nám s projekty pomáhá přímo v Etiopii vyšel odborný článek s názvem Biomass production of a young plantation of Moringa stenopetala (Baker f.) Cufod. and Moringa oleifera Lam. in southern Ethiopia. Článek je publikován v angličtině, přečíst si jej můžete zde.

"In Ethiopia, Moringa stenopetala is an important source of nutritionally rich food, especially during the dry season, due to its drought resistance. In addition to using it as a common food source, local people are familiar with its use in traditional medicine, though they are not familiar with its nutritional potential."


"Téma družstevnictví v rozvojových zemích se během posledních deseti let výrazně dostalo do popředí. Různí autoři a neziskové organizace se jím zabývají z několika úhlů pohledů. Díky tomu, že koncept dnešních družstev je nenásilný a zapojuje schopnosti místních obyvatel, je možné mluvit o potenciálně dobrém nástroji k rozvoji. Tato práce se specificky zaměřuje na druh stromu zvaný Moringa oleifera. Jedná se o původní dřevinu vyšších nadmořských výšek na jihozápadě Etiopie, kterou tady lidé používají po staletí k různým účelům."


"It has an impressive range of medicinal uses with high nutritional value. Different parts of this plant contain a profile of important minerals, and are a good source of protein, vitamins, β‐carotene, amino acids and various phenolics. The Moringa plant provides a rich and rare combination of zeatin, quercetin, β‐sitosterol, caffeoylquinic acid and kaempferol. In addition to its compelling water purifying powers and high nutritional value, M. oleifera is very important for its medicinal value. Various parts of this plant such as the leaves, roots, seed, bark, fruit, flowers and immature pods act as cardiac and circulatory stimulants, possess antitumor, antipyretic, antiepileptic, antiinflammatory, antiulcer, antispasmodic, diuretic, antihypertensive, cholesterol lowering, antioxidant, antidiabetic, hepatoprotective, antibacterial and antifungal activities, and are being employed for the treatment of different ailments in the indigenous system of medicine, particularly in South Asia. "


První část diplomové práce popisuje rod Moringaceae, jeho botanickou charakteristiku, základní parametry, seznam obsahových látek a jejich využití. Dále diplomová práce charakterizuje vlastnosti dvou druhů Moringa oleifera a Moringa stenopetala, jejich zpracování a využití pro lidský organismus. Druhá část diplomové práce se zabývá stanovením vitaminu E v oleji i semenech moringy, poměry mastných kyselin v oleji, obsahem mykotoxinů v semenech, stanovení čistoty semen, hmotnosti tisíce semen a objemové hmotnosti semen.


  • Moringa je jedna z tzv. superpotravin. Mgr. Lucie Hellebrandová se ve svojí bakalářské práci Potraviny nového typu tzv. superpotraviny na Mendelově univerzitě v Brně na věnovala především těm zeleným, kam patří právě moringa. Přečíst si (nejen) o morinze můžete zde.

"Moringa je vynikajícím zdrojem bílkovin, vitaminu A, C, draslíku a vápníku a řadou isothiokyanátů, flavonoidů a fenolových kyselin a je účinná v boji proti volným radikálům. Moringa má protizánětlivé účinky, pomáhá při diabetes, rakovině, anémii, artritidě, alergii, epilepsii, srdečních a reprodukčních problémech, žaludečních a střevních potížích, či dalších bakteriálních a virových infekcích. V boji proti rakovině působí stejným způsobem jako řada protizánětlivých léků díky směsi esenciálních aminokyselin, karotenoidních fytonutrienů, antioxidantů a přírodních antibakteriálních sloučenin. Snižuje účinky oxidativního stresu, působí proti stárnutí a vyrovnává hladiny kyseliny askorbové v séru, glutathionperoxidazy a superoxid dismutázy (Gopalakrishnan a kol., 2016)."


  • Vědecký časopis Asian Pacific Journal of Cancer Prevention vydal článek Health Benefits of Moringa oleifera, který do podrobna rozebírá přínosy moringy pro zdraví lidského organismu. Přečíst si ho můžete zde.

"Moringa oleifera is a multi-purpose herbal plant used as human food and an alternative for medicinal purposes worldwide. It has been identified by researchers as a plant with numerous health benefits including nutritional and medicinal advantages. Moringa oleifera contains essential amino acids, carotenoids in leaves, and components with nutraceutical properties, supporting the idea of using this plant as a nutritional supplement or constituent in food preparation. Some nutritional evaluation has been carried out in leaves and stems. An important factor that accounts for the medicinal uses of Moringa oleifera is its very wide range of vital antioxidants, antibiotics and nutrients including vitamins and minerals. Almost all parts from Moringa can be used ad a source for nutrition with other useful values."