Kolik vitamínů, minerálů a antioxidantů najdete v morinze

22.05.2019

Důvodů, proč zařadit moringu do Vašeho jídelníčku, je nespočet! Strom moringa pochází z Afriky a Asie a svými mimořádnými nutričními a léčivými vlastnostmi je pravděpodobně nejlepší superpotravinou na světě.

Moringa je především vynikajícím zdrojem bílkovin, vitaminu A, C, draslíku a vápníku s řadou isothiokyanátů, flavonoidů a fenolových kyselin a je účinná v boji proti volným radikálům.

Moringa svou koncentrací předčí ostatní superpotraviny, jako jsou spirulina, chlorella či zelený ječmen.

SLOŽENÍ MORINGY

  • 28 % bílkovin 
  • všech 9 esenciálních aminokyselin
  • až 90 vitaminů (např. vitamíny A, E, K, C, vitamíny B1, B2, kyselinu listovou a další)
  • vápník, hořčík, železo a draslík
  • 46 antioxidantů

*NRV (Nutrient Reference Value) a slouží pro vyjádření potřebného denního příjmu živin (vitaminů, minerálů a dalších látek) který je považovaný za dostatečný na to, aby pokryl potřebu většiny zdravých jedinců. Jedná se o informace založené na vědeckých poznatcích, které mají spotřebiteli usnadnit orientaci mezi nutričními údaji na etiketě výrobku a vyváženou stravou. Požadavky na výživu se mění v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti a úrovni fyzické aktivity, a referenční hodnoty příjmu tedy představují pouze orientační hodnoty, které byly stanoveny pro zdravého člověka s přiměřenou hmotností a fyzickou aktivitou.


NUTRIČNÍ HODNOTOVÁ TABULKA MORINGOVÝCH LISTŮ

Aby potravina mohla být považována za "zdroj" vitaminu nebo minerálu, musí podle EFSA (Evropský úřad pro potravinové standardy) obsahovat 15 % referenční hodnoty živin (NRV) na jednu porci. Aby mohla být považována za "bohatý zdroj", musí obsahovat alespoň 30 % NRV na jednu porci. 

Výše uvedené hodnoty NRV vychází z nařízení EU o potravinách pro spotřebitele 1169/2011, údaje o živinách ve 100g (7,5g) moringy byly stanoveny laboratorními analýzami.