Moringa v těhotenství

01.06.2019

Státní zdravotní ústav ČR uvádí, že u běžné evropské populace není zdokumentováno užití listů Moringa oleifera jako běžné složky potravy a rovněž chybí informace o bezpečnosti pro děti a těhotné a kojící ženy. Nicméně většina nám známých studií moringu těhotným ženám doporučuje kvůli jejímu obsahu minerálů a rostlinných proteinů (viz. například Studie americké rozvojové organizace US AID). 

Z našich vlastních zkušeností z afrických a asijských zemí víme, že je moringa konzumována v několikanásobně větším množství, než je námi doporučená denní dávka. Navíc moringu propagují a doporučují místní i zahraniční zdravotnické organizace pro její pozitivní vliv na laktaci a zdravý vývoj lidského organizmu.

Velmi vhodná a doporučovaná je moringa pro kojící matky, tvorbu mléka stimuluje a díky minerálům zkvalitňuje jeho složení.

Tyto průzkumy jsou většinou dělány v chudých rozvojových zemích, kde obyvatelé nemají dostatek jiných zdrojů minerálů a vitamínů, a proto se zde moringa vždy doporučuje. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu A by se to ovšem s dávkami moringy v těhotenství nemělo přehánět, protože nadbytek vitamínu A není pro vývin plodu prospěšný. V případě tablet a moringového prášku však při dodržení doporučeného dávkování limity vitamínu A rozhodně nepřekročíte.