Proč je důležitý vitamín B1

21.02.2023

Vitamíny skupiny B mají pro naše těla důležitou roli. Společným působením dokážou potlačit stres, deprese a nemoci srdce. Většina lidí přijímá doporučené množství těchto vitamínů pouze prostřednictvím stravy, protože se nacházejí v široké škále potravin, jako jsou ovesné vločky, ořechy, semínka, květák, brambory, luštěniny, med, maso či mléčné výrobky.

Faktory, jako je věk, těhotenství, způsob stravování, užívání léků, zdravotní stav, genetika a užívání alkoholu však zvyšují potřebu komplexního vitamínů B a za takových okolností může být nezbytné přijímat více vitamínu B. Do skupiny vitamínů B jich patří celkem osm a každý z nich má specifickou úlohu. My vám ale dnes ukážeme, proč je důležitý vitamín B1. 

Vitamín B1 neboli Thiamin hraje klíčovou roli v metabolismu tím, že pomáhá přeměňovat živiny na energii. Vitamín B1 působí příznivě na nervový systém a proti únavě, podporuje krevní oběh a podílí se na krvetvorbě a tvorbě kyseliny chlorovodíkové, která je důležitá pro trávení.

Thiamin zlepšuje kognitivní funkce, je důležitý pro mozkové funkce a je běžnou složkou produktů pro paměť a koncentraci. Má pozitivní vliv na tvorbu energie, růst či normální chuť k jídlu. Vitamin B1 je antioxidant, který chrání tělo před stárnutím, účinky alkoholu a cigaret.

Při stresu potřeba vitamínu B1 stoupá. Thiamin se v lidském těle neukládá a jeho zásoba vydrží jen na 4-10 dní. Proto musí být stále přítomen v potravě či konzumován ve formě doplňku stravy, jako je např. TIBIBIRI moringa. Pití kávy a velkého množství čaje snižuje množství vitamínu B1 v těle, stejně jako alkohol, léky, antibiotika a perorální antikoncepce mohou způsobit jeho nedostatek. Následně nedostatek tohoto vitamínu může způsobit únavu, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, anémii a časté změny nálad.

Skvělým způsobem, jak doplnit vitamín B1 a s ním i spoustu dalších vitamínů a minerálů, je konzumace moringy. Můžete si vybrat z moringových tablet, jemného moringového prášku nebo sypaného moringového čaje. Které vitamíny a minerály moringa obsahuje, si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků ZDE.