Proč je moringa královna mezi superpotravinami

14.04.2023

Moringa, chlorela, spirulina, matcha, zelený ječmen, špenát. To je jen malý výčet zelených rostlin, které jsou považovány za superpotraviny. Zelené superpotraviny se z hlediska nutričního profilu významně liší. Jak se v tom zorientovat? Která má nejvyšší obsah potřebných látek a která je nejuniverzálnější? Tomuto tématu jsme se věnovali v sérii článků s názvem ZELENÝ SOUBOJ, tak mrkněte.

Nechceme spoilovat, ale už podle názvu tohoto článku vám musí být jasné, jak tyto ,,souboje" superpotravin dopadly. Pojďme se podívat na to, proč je moringa královna mezi superpotravinami.

Moringa obsahuje významný obsah antioxidantů

O tom, že je moringa superantioxidant jsme psali již v tomto článku. Antioxidanty jsou sloučeniny, které působí proti volným radikálům v těle. Vysoké hladiny volných radikálů mohou způsobovat oxidační stres, který je spojován s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby nebo rakovina. Právě v morinze najdete 46 antioxidantů, které Vám pomůžu snižovat poškození buněk způsobené stresem nebo běžnou metabolickou činností.

Moringa přispívá ke snížení míry únavy

Ranní vstávání z postele a plnění každodenních úkolů se vám mohou zdát obtížné kvůli pocitu únavy. Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita jsou klíčem ke snížení únavy, moringa vám ale také může pomoci. Díky obsahu železa, hořčíku a vitamínu A v morinze se dokážete přirozeným způsobem bránit únavě a vyčerpání. Navíc, moringa pomáhá snížit hladinu cukru v krvi, což také snižuje pocity únavy.

Moringa obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů

Kromě toho, že je moringa bohatým zdrojem vitamínů B (B1, B2, B6), A, C, dále draslíku, železa, fosforu a vápníku, je také vynikajícím zdrojem bílkovin. Moringa obsahuje např.:

  • 25krát vice železa než špenát,
  • 17krát vice vápníku než mléko,
  • 15krát vice draslíku než banán,
  • 7krát vice vitamínu C než pomeranče,
  • 10krát více vitamínu A než mrkev. 

O tom, jaké vitamíny a minerály moringa obsahuje a k čemu slouží, jsme vás informovali krásnou grafikou v tomto článku.

Moringa zlepšuje zažívání

Moringa podporuje růst zdravých střevních bakterií. Obsahuje velké množství vlákniny, což pomáhá zlepšovat trávení a působí jako prevence zácpy - tradičně se používá jako přírodní lék na zažívací potíže. Moringa obsahuje také přírodní látky, které pomáhají snižovat záněty a infekce v gastrointestinálním traktu.

Moringa zlepšuje imunitu

Jedním z největších přínosů moringy je její schopnost posílit imunitní systém, což je zásadní pro ochranu těla před infekcemi a nemocemi. Moringové listy obsahují látky, které napomáhají prevenci v boji proti rakovinným buňkám, zejména u rakoviny prsu a tlustého střeva. Pravidelná konzumace moringy může pomoci předcházet infekčním onemocněním.

Moringa obohacuje pokožku a vlasy

Moringa obsahuje vysoké množství vitamínu C, který pomáhá zvyšovat produkci kolagenu a buněčnou obměnu a bojuje proti známkám stárnutí. V morinze je navíc obsažen vitamin E, který působí protizánětlivě. Moringový olej posiluje vlasy, pokožku hlavy a je určen pro všechny typy pleti. Náš moringový olej, který v Etiopii sami vyrábíme, je prvotřídní kvality bez konzervantů, nadupaný antioxidanty, vitamíny a minerály, který má výrazné anti-aging účinky. Vyhlazuje vrásky a jizvičky, zesvětluje pigmentové skvrny a sjednocuje barevný tón pleti. Nač čekat?

Moringa chrání játra a srdce

Moringa může snížit riziko poškození jater a srdce, kdy konzumace listů (najdete ve formě prášku a tablet) může zvýšit hladinu bílkovin v játrech, pomoci chránit játra před oxidačním poškozením a podpořit jejich obnovu. Díky vysokému obsahu vitamínu B1 přispívá moringa k normální činnosti srdce. Moringa také může pomoci snížit krevní tlak, jelikož obsahuje přírodní látky, které rozšiřují cévy.

Moringa napomáhá lepšímu spánku

Moringa obsahuje velké množství aminokyseliny tryptofan, která pomáhá uvolňovat serotonin a melatonin - hormony, které regulují spánek. Pravidelná konzumace moringy tak může pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku.

A pokud jsme vás ani tímto nepřesvědčili, mrkněte na článek Proč milovat moringu, který vám prozradí, s čím vším vám moringa může pomoci.