Šest tipů, jak si i na podzim udržet silnou imunitu

15.10.2021

Málo sluníčka, chladná rána, častý vítr a déšť, nevětrané prostory a nachlazení lidé kolem. Z postele se nám nechce a nejraději bychom se pomalu uložili k zimnímu spánku. Máme chuť na těžká a tučná jídla, horkou čokoládu... smoothie k snídani a lehký salát k obědu najednou nepůsobí moc lákavě. Ale to je normální, je podzim.

Máme pro vás 6 tipů, jak si udržet silnou imunitu a zůstat v kondici i teď.

Inspirujte se dalšími recepty s moringou.

1) Snídaně je základ

S ranním sluníčkem jde všechno lépe, ale i vstávání za tmy se dá zpříjemnit dobrou snídaní. Ať už jste příznivci sladké, nebo slané snídaně, přidejte si do jídla 1 lžičku moringového prášku, který vašemu tělu dodá prospěšné látky a živiny. 

Vyzkoušejte třeba moringové wafle, které nejen, že uspokojí vaše chutě a po ránu příjemně zahřejí, ale jsou krásně vláčné a nadýchané. Ideální varianta pro líné víkendy.

A pokud spěcháte do práce, máme pro vás tip na ultrarychlou snídani a téměř bezpracnou snídani - moringový mugcake. Stihnete ho i ve všední den, než půjdete do práce, a dodá vám energii na celý den. 

2) Bez pohybu to nepůjde

Říká se, že bychom pro správné fungování našeho organismu měli denně ujít alespoň 10 tisíc kroků denně. Je to celkem výzva, a ne vždy tomu okolnosti přejí. Stačí ale změnit pár návyků a najednou bude pohyb součástí vašeho každodenního života, ani nebudete vědět jak:

  • Vystupte o jednu zastávku dříve a zbytek dojděte pěšky.
  • Místo výtahu volte schody. Ze začátku to bude možná nepříjemné, ale za pár dní si zvyknete, a nakonec budete rychlejší než výtah.
  • Mějte po ruce menší sklenici vody a často ji choďte doplňovat - i pár kroků se počítá!
  • Místo na gauč se natáhněte na cvičící podložku a u sledování svého oblíbeného seriálu nebo filmu se protahujte. Nebojte se, děj u protahování sledovat zvládnete a po protažení se budete cítit mnohem víc odpočatí.

3) Dodejte tělu vitamíny

S blížící se zimou je potřeba našemu organismu trochu pomoct a imunitu podpořit vhodnými doplňky stravy. Místo několika různých vitamínů a minerálů zvolte jeden přírodní doplněk, který obsahuje široké spektrum živin a antioxidantů. Perfektní je moringa. Sušené a drcené listy moringy obsahují výrazně více živin a téměř dvojnásobný počet důležitých vitamínů a minerálů než u nás známé zelené superpotraviny spirulina, chlorella a zelený ječmen. Stačí si každý den vzpomenout na moringu v tabletách a máte vystaráno. 

Navíc, naše moringové tablety jsou jako jediné na trhu čistě přírodní, tedy bez jakýchkoliv přídavných látek, jako jsou pojiva a klouzadla. Dopřáváte tak svému tělu pouze a jen moringu! Koupit je můžete ZDE,

4) Dopřejte si čas pro sebe

Stejně jako o tělo je důležité pečovat i o svoje duševní zdraví. Všímejte si věcí, co vás těší. V průběhu dne nebo večer si zapište alespoň jednu pozitivní věc, která vám den zpříjemnila. Dívejte se na svět z té světlejší stránky a dělejte si radost. A když to zrovna nejde a máte splín? Do ničeho se nenuťte, buďte na sebe hodní a dovolte si jen tak být. 

Abyste mohli energii dávat, je potřeba mít odkud brát. Tak na to nezapomínejte a dopřejte si odpočinek, když je potřeba. Zachumlejte se do deky, kápněte do aromalampy uklidňující esenciální olej Palo santo, dejte si moringové latté a začtěte se do knížky nebo si prohlédněte staré fotky, které máte rádi.

5) Brzděte s alkoholem

6) Spánek je všelék

Je fajn sejít se s přáteli večer na skleničku a dostat ze sebe, jak partner zase nevynesl koš, šéfová vám hodila na hlavu tu prezentaci, kterou jste připravovali celý týden, nebo, že děti jsou pořád na střídačku nemocné. Určitě ale víte, že alkohol má negativní vliv na váš mozek, játra, o kvalitě spánku ani nemluvě. Tak opatrně a s rozmyslem! 

Můžeme dělat všechno správně, ale bez kvalitního spánku dobrá imunita neexistuje. Bohužel ne vždy se nám podaří spát tolik hodin, kolik bychom potřebovali, a ne vždy je náš spánek kvalitní. Můžeme tomu však jít naproti:

  • Snažte se vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu.
  • Pohybujte se během dne alespoň chvíli na čerstvém vzduchu.
  • Omezte v odpoledních hodinách nápoje s kofeinem.
  • Večer se vyhýbejte modrému světlu z počítačů a mobilních telefonů.
  • Ztlumte si k večeru světlo a snažte se ponořit do klidového režimu. Skvělým pomocníkem je aromaterapie. Esenciální oleje jsou tvořeny rostlinnými silicemi, které obsahují mnoho antioxidantů a antibakteriálních látek, které na člověka působí blahodárně. Aplikovat je můžete dvěma základními způsoby, inhalací a nanesením na kůži - zde však musí být olej ředěný jiným rostlinným olejem. Například 30% esenciální olej ze vzácného ekvádorského dřeva ve spojení s prvotřídním moringovým olejem z Etiopie má příjemnou a uklidňující vůni, navozuje pohodu a pomáhá s léčbou nespavosti.