BLOG

O morinze, královně mezi superpotravinami, a o tom, jak vám může pomoct.


Pokračujeme v přibližování části našeho etiopského týmu a v tomto článku bychom vám rádi představili pana Betigila Felekeho.
S panem Betigilem spolupracujeme už 7 let. Byl první, kdo získal licenci na export moringy v Etiopii. Byli jsme seznámeni našim společným kamarádem, panem Fisehou, který nás doprovázel na naší moringu poznávací cestě do Arba...

Rok 2020 nebyl jednoduchý asi pro nikoho a málokdo na něj bude vzpomínat v dobrém. My v Česku máme docela štěstí. Žijeme v klidné části světa, v pohodlí a blahobytu. A i přesto pro nás tato doba není jednoduchá. Jak to zvládá náš tým v Etiopii?

Zemědělská kooperativa žen vznikla v roce 2012 na základě vládního programu, jenž ve spolupráci s organizací JICA (Japonská agentura pro mezinárodní spolupráci) v rámci projektu One village one product dal možnost ženám v oblasti Arba Minch a Konso začít pracovat, a zvýšit tak příjem jejich domácností. Seskupilo se 20 žen a 20 mužů, z nichž pak...

Tuto sekci pravidelně doplňujeme zajímavými odbornými články o morinze.

Jeden z produktů, který může vzniknout zpracováním moringy, je moringový olej. Nám se podařilo zahájit výrobu oleje přímo v Etiopii, tedy místě sklízení moringy, kam jsme našemu etiopskému kolegovi obstarali potřebné vybavení. Tím, že je základní surovina na místě zpracována, zůstává přidaná hodnota v regionu, a vznikají tak další pracovní místa...

Nejen, že je moringa královnou mezi superpotravinami, ale cílem našeho projektu je od počátku podpora svépomocného spolku žen, který moringu pěstuje, sklízí a šetrně suší ve stínu dobře větraných sušáren ve venkovské oblasti kolem Arba Minch v Etiopii. Za nimi také sami pravidelně jezdíme, kontrolujeme, vytváříme pro ně manuály v angličtině i...

Podívejte se na video o našem etiopském projektu mojeMORINGA. Natočila ho s námi kamarádka kameramanka Anna Babjarová. Představíme vám ve videu prostředí Etiopie, kde pěstování a zpracování moringy podporujeme už od roku 2015. Budeme rádi za vaši zpětnou vazbu.

Značka produktů mojeMORINGA, nás začala drobně tlačit ve chvíli, kdy jsme vám chtěli nabídnout nové lahodné přírodní produkty jako sušené exotické ovoce od kambodžských farmářů nebo bio produkty od moldavských farmářů a další překvapení, které pro vás chystáme z dalších potřebných zemí světa.

Pomáháme měnit svět k lepšímu! Náš projekt mojeMORINGA získal unikátní ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs)! Je to hlavně díky Vám, našim zákazníkům, kteří nákupem u nás přispíváte k lepšímu živobytí našich etiopských přátel a kolegů! O předání cen jsme Vás již informovali přes sociální sítě, ale dovolíme si ještě jednou shrnout...

V ORAC testu, který měří antioxidační schopnosti jídel a výživových doplňků, poráží moringa ostatní známé velmi silné antioxidanty (Matcha, zelený čaj a jiné). ORAC test se provádí jako srovnání kapacity absorbance kyslíkových radikálů ve srovnání se standardem Trolox. Trolox je chemická látka, která je ve vodě rozpustným analogem vitaminu E.

Státní zdravotní ústav ČR uvádí, že u běžné evropské populace není zdokumentováno užití listů Moringa oleifera jako běžné složky potravy a rovněž chybí informace o bezpečnosti pro děti a těhotné a kojící ženy. Nicméně většina nám známých studií moringu těhotným ženám doporučuje kvůli jejímu obsahu minerálů a rostlinných proteinů (viz. například...

V Etiopii nepotřebují vědět, jestli se morinze říká "superpotravina". Etiopané jednoduše znají její účinky proti únavě, na imunitu, svalstvo a kosterní systém a bohatě ji používají při nedostatku kvalitní obživy a pro doplnění živin.

Moringa slouží jako potravina a v dávkování se není potřeba zvláště omezovat. Již tři malé lžičky denně (po 2,5 g) jsou ale dostačujícím množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů pro Váš organismus.

Důvodů, proč zařadit moringu do Vašeho jídelníčku, je nespočet! Strom moringa pochází z Afriky a Asie a svými mimořádnými nutričními a léčivými vlastnostmi je pravděpodobně nejlepší superpotravinou na světě.

Naše pracovní aktivity nás zavedly mezi konzumenty, pěstitele a propagátory moringy olejodárné v Etiopii. Nadchla nás jak moringa, tak svépomocný spolek žen, který moringu začal pěstovat a prodávat, aby lépe uživil sebe a své početné rodiny.